V čem je břišní tuk nebezpečný?
Tuky, které se ukládají v oblasti břicha, se chovají jinak nežli, tuky v hýždích, na stehnech, případně v obličeji. Bohužel je to opravdu tak, nadbytek viscerálního (vnitřního) tuku je například z hlediska srdečně cévních chorob daleko nebezpečnější nežli tukové polštáře kdekoli jinde po těle. Pro mnohé z nás je tučné bříško stále jen nevzhledným „kosmetickým“ problémem, nicméně, on je to přednostně zdravotní problém. Břišní obezita bývá totiž super rychlou vstupenkou nejenom k srdečně cévním chorobám, ale také vysoké hladině cholesterolu, krevního tlaku, či diabetu 2. typu. A tohle přeci nikdo z nás nechce.
Mysleme též na to, že nadbytek vnitřního tuku počne rychle utlačovat vnitřní orgány, to znamená játra, střevo, slinivku, slezinu. Samozřejmě, nedělá dobře ani žlučníku. Jako bychom tělo nevědomky šněrovali do permanentního korzetu, který brání orgánům volně pracovat a dýchat. Metabolismus se počne zpomalovat, což opět jen přiživuje celkový problém s nálepkou metabolický syndrom. Jak se nám takto asi může dýchat, když tuk doslova stlačuje to, co nutně potřebuje svůj právoplatný prostor. Vůbec to není, jako když nám bylo 20 a po lese jsme běhali s mrštností veverek, viďte.
To, co i v dnešní době málokdo ví, případně, připustí si, je fakt, že zrovna zmiňovaný břišní tuk je jakýmsi orgánem sám pro sebe. Jedná se totiž o biochemicky aktivní hmotu, která svými zplodinami počne po čase narušovat správný a zdravý chod celého, do té doby třeba i fungujícího organismu. Tyto zplodiny si v sobě nesou zánětlivý charakter, čímž poškozují a oslabují imunitní systém. Permanentní zánět rovná se, bohužel, vysoké pravděpodobnosti rakoviny.
Tuk rovněž slouží jako skladiště toxických látek, tělo do něj moudře ukládá to, s čím si momentálně a nárazově nedokáže poradit. Užíváme například velmi mnoho léků, konzumujeme potraviny, které jsou prázdné, nabité aditivy, éčky, konzervanty. Naše vnitřní orgány se pak neustále otírají o tyto železité zásoby toxinů.
A samozřejmě, břišní tuk nám ubírá sebevědomí, což je pro ženu, a nejen pro ni, vysoce destruktivní životní zkušenost. Pocity studu, méněcennosti, strachu a obav, kdy může docházet k takové zátěži, že tělo již není schopno zdravě vyhodnotit, co je ještě únosné a co již nikoli. Stres se pak objevuje v mnohem větším měříku, dochází k častějšímu vyplavování kortizolu, což opět může vést k problematice zvané diabetes.
Jak z toho bludného kruhu ven?
Vítězných cest existuje několik, a to je jistě dobrou zprávou na úvod. Stejně, jako je břišní tuk souhrnem několika nesprávných návyků, bude cesta ven souhrnem těch správných.
1.Strava
Chcete-li ztratit nevzhledné bříško, naučte se konečně skládat jídlo správně. Efektivního spalování tuků můžeme dosáhnout kombinací kalorického deficitu a vytrvalostního sportu, kdy více využíváme tuk jako palivo pro pracující svaly. O tom až za chvíli u druhého bodu. Strava, která již běží dle kvalitního schématu, bude obsahovat odpovídající množství sacharidů nízkého glykemického indexu. Sacharidy budou navázány na vlákninu, budou doprovázeny odpovídající porcí bílkovin, kvalitním tukem na bázi nenasycených mastných kyselin. Zde se do jídelníčku snažme vpustit deficitní omega 3 NMK, jejichž velkou výhodou je, mimo jiné, také protizánětlivý charakter. Snažme se jíst pravidelně, z mé nutriční praxe plyne, že vypouštění svačinek může později během dne vést k neovladatelnému, vlčímu hladu, který vede k pozdním náletům na plnou lednici. Svačinky se však nebudou rovnat porci hlavních jídel. Ba právě naopak, budou menší, oproti obědu zhruba třetinové.
Jak by mohl jídelníček vypadat?
Snídaně: žitný chléb, tvarohová pomazánka s bylinkami a lněným olejem, 100 g libovolné zeleniny (kromě kukuřice, červené řepy z důvodu vyššího množství sacharidů, které již přijmeme v žitném pečivu).
Desátá: Směs bobulovitého ovoce, borůvky, maliny, ostružiny + 15 g mandlí.
Oběd: rýže basmati natural s kousky krůtího masa a zeleninou, 100 g zeleninový salát
Svačina: Mozzarella light s červenou řepou a rukolou/ celozrnné pečivo + proteinový nápoj
Večeře: vaječná omeleta s jáhly jako příloha, 100 g zeleninový salát
Poznámka: V jídelníčcích mnohých obézních se vyskytuje deficit potřebných bílkovin. Ty jsou hnací silou pro náš metabolismus, neboť vyšší příjem bílkoviny metabolismus zrychluje, snižuje chuť k jídlu, napomáhá lymfě a mění produkci některých hormonů, které se uplatňují v regulaci váhy. Na každý kilogram tělesné hmotnosti bychom měli přijmout 0,8-1 g bílkoviny.
Výtečným pomocníkem zde bude také teplý charakter stravy, který organismus prohřeje a napomůže metabolismu efektivněji pracovat. Zejména teď v zimě si pohrajte s teplými, dlouze táhlými vývary, zahřívajícími jáhly, pohankou, zařaďte kurkumu, skořici, do bylinných čajů v malém množství přidávejte hřebíček.
2.Pohyb, pohyb a zase pohyb
Ano, přesně tak, je třeba hýbat se alespoň 6 dní v týdnu. Ale pozor, pokud si teď zoufáte, že tohle je pro vás bytostně nemožné, žádný strach. Sama mohu říci, že se dá cvičit i v plném nasazení, s dětmi, v područí sedavé práce. Pohyb by měl čítat alespoň 30 minut denně a měl by být svižný, takový, během kterého se počnete potit. Tohle vše výtečně splňuje svižná chůze, běh, ale i jízda na kole či rotopedu, cvičení na orbitreku, tanec či rychlejší, na spalování tuku zaměřená jóga. Často se označuje pojmem power jóga. Někdo skáče přes švihadlo, jiný si zase roztahuje karimatku. Je to jen na nás, který pohyb zvolíme. Osobně, nehýbu-li se, jako bych nebyla, něco mi po čase začne velmi chybět. A nemáte-li opravdu prostor, jste natolik zaměstnaní, že pečujete o mnoho lidí okolo sebe, zkuste si zacvičit v klidu domova. 30 minut se najde vždy. A dobrou zprávou je, že cvičit lze také s dětmi. Můj syn si někdy vezme kolo a já za ním 30 minut běžím. Což je skvělé, věřte mi. Když budete mít plán, vždy si najdete cestu, jak jej uskutečnit a dotáhnout až do cíle.
3.Stres, škodí nám, více, než si myslíme
A zvláště pak, ten dlouhodobý, chronický, na který si tělo potřebuje zvyknout, přizpůsobí se mu, pouze však zdánlivě, tak, aby přežilo. Na lidech, kteří se dlouhodobě stresují, jsou mnohem častěji, a to velice brzy, patrné vrásky, šedivé vlasy, tučnější břicho, problémy se spánkem, problémy s otěhotněním. Při dlouhodobém stresu se zapojují hormony, zejména kortizol, který je navázán ha hladinu cukru. Ten se vypouští z tzv. glykogenu, z cukernatých zásob, ze kterých tělo v případě potřeby dokáže vykřesat potřebnou energii. Na to vše se dále váže inzulín, který tuto energii poskytne buňkám, které ji buď zužitkují či přemění na tuk. Je-li pak stres dlouhodobý, chronický, všichni víme, kam to časem vede. A je to škoda. Protože se stresem se dá určitě efektivně pracovat. Vždy přeci máme možnost změnit práci, opustit nefunkční vztah, naučit se hrstce úlevových technik, které nám, v případě potřeby velmi dobře poslouží. Jenom chtít. A já si myslím, že ona viscerální obezita je hlavně o tom, abychom se snažili. Onen tuk tedy, prosím, vnímejme jako dobrého a moudrého lektora, který nás učí, jak se mít rádi. Jak si věnovat potřebný čas. Jak proměnit slovo nejde v nekonečné těšení se.
Můj osobní tip: Pokud by jste spalování chtěli podpořit (neřeší celý problém, jak již bylo zmíněno výše) přírodní cestou, rozhodně velmi dobře funguje tento přírodní spalovač TR90 Complex F
A to především díky svému složení. Každá kapsle je vytvořena tak, aby vás připravila přesně na tu proměnu, které si přejete docílit. Obsahuje směs ingrediencí, jako jsou citrusy, cibule, hroznové víno, kajenský pepř, červený pomeranč a výtažek ze zeleného čaje.
Výtažek ze zeleného čaje je známý pro svou schopnost udržet si zdravou váhu nebo zhubnout. Zelený čaj může pomoct urychlit metabolismus a spalování tuků. Obsahuje také látku nazývanou EGCG, která může podpořit termogenezi – proces, při kterém tělo spaluje kalorie.14. 5. 2023
Complex F je dostupný ve formě praktických kapslí, takže se jedná o snadný a pohodlný způsob dopřát si tuhle zázračnou ingrediencí.
Autoři článku: Mgr. Zuzana Švédová, Alena Jugová