Bylinkami proti premenstruačnímu syndromu
K premenstruačnímu syndromu, často také označovanému zkratkou PMS, dochází ve dnech po ovulaci, během kterých dramaticky klesají hladiny estrogenu a progesteronu. Premenstruační syndrom přitom není nikterak ojedinělý, neboť, dle statistik každý měsíc potrápí až 80 % žen. Mezi typické příznaky PMS řadíme
- Nadýmání
- Zavodnění
- Citlivost prsou
- Bolest hlavy
- Migrénu
- Náladovost, podrážděnost, agresivitu či plačtivost
- Potíže se spánkem
- Zácpu či průjem.
Tyto nepříjemné pocity se mohou objevit několik dní, dokonce však až dva týdny před začátkem menstruace, se kterou většinou přirozeně vymizí. Pokud již na PMS trpíme, toto stigma nebude neřešitelné, neboť si můžeme pomoci, a to například bylinkami, cvičením, zdravou, uvědomělou stravou založenou na principu protizánětlivých potravin, hořčíku či omega 3 NMK. Vypouštíme kávu, alkohol, přemíru zpracovaných potravin, relaxujeme, odpočíváme a dostatečně spíme. Občas se však může stát, že ačkoli zařadíme každý ze zmíněných funkčních principů, k vytouženému cíli naše cesta nevede. Pak mohou pomoci právě byliny, ať už ve formě tinktur, čajů, tobolek, případně též důmyslně seskládaných preparátů, které vyloženě harmonizují klesající hladinu estrogenu a progesteronu.
Když nám nepomůže cvičení či zdravá strava, zkusme sáhnout po bylinkách
Osobně jsem si oblíbila přípravek Premenstro, který je ušit přímo na míru, neboť cílí jak na progesteron, tak také estrogen, čímž předchází nepříjemným projevům PMS. Již po měsíci užívání si můžeme všimnout, že jsme mnohem více samy sebou, tedy i méně podrážděné, netrápí nás zavodnění, migrény, zácpa či průjem. A to je skvělé, nemyslíte? Jen si to představte, protože to není sen. V každé své fázi menstruačního cyklu se skutečně můžete cítit radostně, svěže, krásné, sama sebou.
Divotvorný drmek, bylina číslo 1
Premensto obsahuje například drmek, úžasnou bylinu z čeleni hluchavkovitých, která kvete jasným, modrofialovým květenstvím. V minulosti jej využívali zejména mniši, neboť u nich tlumil libido a chtíč. U žen však funguje poněkud obráceně, kdy, zatímco dává volný průchod touze, na uzdě drží především progesteron, čímž právě předchází nepříjemným hormonálním výkyvům.
To však není vše, neboť jak jsem hned v úvodu zmínila, drmek je bylinou doslova divotvornou. S čím vším nám dále pomůže?
- Léčí nepravidelné krvácení
- Pomáhá při endometrióze
- Předchází vzniku děložních cyst či myomů
- Pomáhá při snížené plodnosti
- Podporuje tvorbu mateřského mléka
- Nápomocný při syndromu polycystických ovárií
- Podporuje tvorbu poševního sekretu
- Působí antibakteriálně
Nutno ještě podotknout, že účinky bylinek se neprojeví přes noc, pokud tedy vyloženě necílíme na jejich potopudný efekt, který se dostaví lusknutím prstu. Pokud se však zaměřujeme na hormonální hladinu, je dobré setrvat a nechat bylinky konat svou práci. V případě Premenstra se uvádí, že maximální léčivý účinek lze zaznamenat po 3. měsíci užívání. A to jistě za tu trošku trpělivosti stojí.
Ashwagandha alias vitánie snodárná
Další složkou přípravku Premenstro bude také ashwagandha neboli vitánie snodárná, kterou řadíme mezi významné adaptogeny. Adaptogeny jsou vůbec zajímavou skupinou čítající nejenom bylinky, ale také houby, které mají na náš organismus protektivní vliv. Už třeba tím, že jsou silně antikancerózní. Pokud si nyní vybavíte například reishi anebo cordyceps, tak ano, i tyto vitální houby rozšiřují soubor léčivých adaptogenů. S čím vším nám však pomůže zejména ashwagandha a jak může předejít vzniku PSM?
- Podporuje činnost mozku, zlepšuje tedy koncentraci, paměť či rychlý úsudek
- Ráno nás nabudí, večer pro změnu zklidňuje, čímž navozuje poklidný spánek
- Zvyšuje odolnost vůči fyzickému i psychickému stresu, což je jedním ze základů pro předmenstruační fázi
- Vyznačuje se také antioxidačním, protizánětlivým a imunomodulačním účinkem.
Shatavari, královna, co vládne pevným žezlem
Magické slovo shatavari. Uznávám, zní to pomalu jako zaklínadlo, nicméně, zmíním-li chřest hroznovitý, možná již budete téměř doma. Tato omlazující, tonizační bylina ochlazuje tělo a posiluje tkáně. V překladu Shatavari značí „ta, co má 100 mužů,“ což dokládá její výtečný účinek při podpoře plodnosti, libida a vitality. Pokud se na shatavari podíváme z pohledu Premenstra, jakou úlohu v něm přesně sehrává?
- Udržuje vyrovnanou hladinu ženských hormonů, kdy cílí zejména na estrogen, čímž velmi smysluplně doplňuje práci drmku
- Vyrovnává pH pochvy, díky čemuž nás chrání před vznikem nepříjemných kvasinkových infekcí
- Podporuje produkci luteinizačního hormonu, který je důležitý pro spuštění ovulace
- Brání zadržování vody
- V průběhu menstruace pak zabraňuje větším ztrátám krve
- Zklidňuje trávení
- Skvělá bylina při problémech s močovými cestami.
Po tomto výčtu se zdá, že shatavari je vlastně královnou Premenstra, nicméně, společně s dalšími výtažky a látkami smysluplně doplňuje synergický efekt. To máte jako s Piňa Coladou, kterou byste jen těžko stavěli pouze na ananasovém džusu. Aby byl koktejl svěží a jiskrný, je třeba přidat smetanu, kokosový likér, stejně, jako i led. Pak má vše smysl a obestře nás příjemnou, osvěžující chutí.
Jednou z ingrediencí je také šafrán
Autor: Draceane – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25619644
Když řekneme, že je něčeho jako šafránu, značí to, že popisovaný produkt je velmi vzácný. Z šafránu se totiž sbírají pouze blizny, navíc ručně, bez použití jakýchkoli strojů či techniky. Sklizeň probíhá zejména na podzim, kdy rostlina rozkvete fialovým květenstvím, ze kterého jsou blizničky ručně odštípávány. Ráda ještě podotknu, že šafránové blizny v produktu Premenstro patří mezi certifikované byliny, což znamená, že jsou pěstovány s největší pečlivostí, s důrazem kladeným na co největší kvalitu a čistotu produktu.
Šafránové blizny
- Snižují hladinu cholesterolu, čímž chrání naše cévy
- Uvolňují křeče hladkého svalstva, čímž přímo předcházejí vzniku nepříjemných projevů PMS
- Zabraňují vzniku krevních sraženin
- Příznivě působí při poruchách menstruace
- Posilují srdce a činnost mozku
- Mají dobrý vliv při nachlazení, horečce či astmatu.
Esenciální aminokyseliny, jako jeden ze štítů proti PMS
Zde bych vypíchla zejména L-tryptofan, který také najdeme v kapslích Premenstra. Proč právě on? Obecně se udává, že jedním z viníku premenstruačního syndromu bývá právě deficit tryptofanu, jakožto i vitamínu B3 a B6, případně ještě potřebného hořčíku. Obecně totiž platí, že pokud se týden před očekávanou menstruací mění hormonální systém ženy, tělo o to více sahá do zásb nejenom tryptofanu, ale také vitamínu B3 a B6. Čímž se tenčí jejich železné zásoby.
Tryptofan řadíme na seznam esenciálních aminokyselin, což znamená, tělo si jej nedokáže vytvořit samo a je tedy nutné přijímat jej stravou. Jeho výtečnými zdroji budou například vejce, maso, mnohé obiloviny, ale také luštěniny. Co vše má na starost a jak nám může pomoci?
- Je klíčový pro produkci serotoninu a melatoninu
- Zlepšuje náladu, navozuje klidný spánek
- Předchází vzniku úzkosti, strachu, napětí a neklidu
- Eliminuje migrénové stavy
- Tlumí přejídání, nadměrný apetit.
Podtrženo sečteno, pokud byla shatavari královnou, co drží žezlo, L-tryptofan je králem, který je královně potřebnou oporou.
L – theanin
Poslední, pro mne zajímavou složkou Premenstra bude právě L-theanin, jedinečná aminokyselina, která se nachází v zeleném čaji. A ten je sám o sobě doslova lékem. L-theanin nám pomáhá cítit se ve svém těle dobře, a to jak fyzicky, tak také psychicky. Podporuje relaxaci, mírní ospalost, pečuje o náš mozek, udržuje bdělost.
Osobně jsem kouzlu bylin propadla již před spoustou let. Na byliny nedám dopustit, nejsou sice sprintery, jako jsou léky, kdy bylinky působí spíše jako vytrvalostní běžci. Jakmile Jakmile však začnou působit, jejich efekt je dlouhodobý a bez vedlejších účinků. Což zrovna o lécích říci nemůžeme.
Autorka článku: Mgr. Zuzana Švédová